LAOS – KRAINA SPOD ZNAKU SIERPA I MŁOTA cz. 2

LAOS – KRAINA SPOD ZNAKU SIERPA I MŁOTA cz. 2

Xieng Khuan – Dziennik z podróży…

 

Część II – PIONIERZY W MIEŚCIE DUCHA

 

Xieng Khuan zwane również Buddha Parkiem, to park pełen niezwykłych rzeźb przedstawiających bóstwa z dwóch dominujących w regionie religii: Buddyzmu i Hinduizmu. Skąd tak niezwykłe połączenie? Otóż Park został utworzony przez wielebnego Bunleua Sulilat’a, prawdziwego człowieka orkiesterę: lidera duchowego, twórcę mitów i rzeźbiarza w jednej osobie. Stworzył on nowy kierunek religijny na bazie wyżej wymienionych tradycyjnych religii. I tu mało rozczarowanie dla wielbicieli prastarych monumentów. Bunleua pracę nad parkiem rozpoczął w roku 1958 a 17 lat później zmuszony był salwować się ucieczką ze strachu przed gniewem Laotańskich rewolucjonistów. Jako że nawiał do Tajlandii, to i kraina Tajów dorobiła się swojego Buddha Parku w postaci Sala Keoku.

Ale wróćmy do Xieng Khuan, którego nazwę można przetłumaczyć jako “Miasto Ducha” …tego od duszy a nie od straszenia 🙂 Poza niezliczoną ilością rzeźb Buddhy ,mierzących od kilkudziesięciu centymetrów do 40 metrów (!), znajdziemy tam przedstawienia ludzi, zwierząt, bóstw i demonów. Jest więc Vishnu, Shiva i Arjuna ale chyba najciekawsza jest gigantyczna dyniowata budowla z demonicznym otworem gębowym przez który wchodzi się do jej wnętrza. W środku możemy odbyć podróż z Piekła (parter), przez Ziemię (pierwsze piętro) aż do samego Nieba (znajdującego się na drugim piętrze). Na każdym z pięter znajdują się rzeźby przedstawiające każdy z tych trzech rodzajów egzystencji. Warto też wspiąć się na głowę dyni czyli dach, z którego rozpościera się widok na cały park.

Jak się zapewne domyślacie Bunleua nie był w stanie wykonać wszystkich cementowych rzeźb i budowli sam. Zaprojektował je jedynie a do wykonania zatrudnił niewykwalifikowanych robotników. W efekcie rzeźby są trochę niezgrabne i nieco dziwaczne. Jest ich tam ponoć koło 200 choć przyznam, że nie próbowałem tego zweryfikować 😉

W “Mieście Ducha” nie byłem sam… zresztą zobaczcie sami:

 

Laos-Pionierzy-01
Fot.1

 

Laos-Pionierzy-02
Fot.2

 

Laos-Pionierzy-03
Fot.3

 

Laos-Pionierzy-04
Fot.4

 

Laos-Pionierzy-05
Fot.5

 

Laos-Pionierzy-06
Fot.6

 

Laos-Pionierzy-07
Fot.7

 

Laos-Pionierzy-08
Fot.8

 

Laos-Pionierzy-09
Fot.9

 

Laos-Pionierzy-10
Fot.10

 

Laos-Pionierzy-11
Fot.11

 

Laos-Pionierzy-12
Fot.12

 

Laos-Pionierzy-13
Fot.13

 

Laos-Pionierzy-14
Fot.14

 

Laos-Pionierzy-15
Fot.15

 

Laos-Pionierzy-16
Fot.16

 

Laos-Pionierzy-17
Fot.17

 

Laos-Pionierzy-18
Fot.18

Wszystkie Blogi